Klinika Loloci

Klinika Alergologjike Dr. Gjustina Loloci ofron ekzaminim e te ndryshme per diagnostikimin e te gjitha semundjeve alergjike.
Ju Mirepresim!

Vendndodhja

BULEVARDI ”GJERGJ FISHTA ”, ISH STACIONI I FUNDIT I TIRANES SE RE, PA SHKUAR TE OSHEE, KATI 1
TIRANE

Kontakt

Ne përpiqemi të rrisim ndërgjegjësimin për kushtet alergjike, përfshirë alergjitë kërcënuese për jetën në komunitet, duke siguruar informacione të bazuara në prova, burime dhe shërbime për të mbështetur fëmijët dhe të rriturit që jetojnë me sëmundje alergjike.

Nr. Kontakti

+355 68 8060 888

Email

gjustinaloloci@hotmail.com

Orari

E Hene – E Premte: 09:00 – 17:00
E Shtune: 09:00 – 13:00
E Diele: Pushim

Klinika Alergologjike Dr. Gjustina Loloci

Dr. Gjustina Loloci, mjeke Alergologe-Imunologe Klinike.

E diplomuar ne Fakultetin e Mjekesise, te Universitetit te Tiranes dhe e specializuar prane Sherbimit te Alergologjise dhe Imunologjise Klinike ne Qendren Spitalore Universitare “Nene Tereza”.

Ka marre pjese ne Kongreset vjetore dhe konferenca brenda dhe jashte vendit si autore dhe prezantuese punimesh ne specielitetin e Alergologjise.

Me eksperience 12 vjecare ne trajtimin e pacienteve alergjik me Imunoterapi Alergen Specifike duke punuar prej 2008 prane tre kompanive europiane prodhuese te ketyre trajtimeve Alk-Abello, Stallergenes dhe aktualisht Allergy Therapeutics UK, ku dhe eshte trajnuar per protokollet, menyrat e administrimit, efikasitetin, efektet anesore dhe menaxhimin e ketyre pacienteve. Gjithashtu ka ka punuar si mjeke alergologe prane Spitalit Amerikan per rreth 3 vite.

Klinika Loloci.
Klinika Alergologjike me e mire ne Shqiperi

Klinika Alergologjike Dr. Gjustina Loloci ofron shërbime si në diagnostikimin edhe ne trajtimin e të gjithë sëmundjeve alergjike.

Klinika Alergologjike Dr. Gjustina Loloci

Sherbimet Tona Shendetesore

Trajtimi i semundjeve alergjike, Edukimit te pacientit rreth evitimit te agjentit shkaktar te simptomave alergjike, Trajtimi medikamentoz per patologjite perkatese, edukimi I pacientit per perdorimin e tyre, Trajtimi me Imunoterapi Alergen Specifike (vaksinimi ndaj alergjise), per paciente te cilet kane rezultuar alergjik ndaj alergeneve te testuar ne ekzaminime laboratorike dhe ato ne lekure.

FAQ – Pyetjet Me Te Shpeshta Alergologjike

Cfare jane alergjite?

Alergjia është një reagim anormal nga trupi, i cili i përgjigjet në një mënyrë të ekzagjeruar kur hyni në kontakt me substanca nga jashtë, ndaj të cilave individët e tjerë nuk reagojnë normalisht. Këto substanca quhen alergene.

Cfare jane alergjenet?

Alergjenet janë substanca të zakonshme, normalisht të pademshem për shumicën e njerëzve, por që njihen si “të huaja” nga sistemi imunitar i personave me alergji. Alergjenët më të zakonshëm janë poleni, pluhuri i shtëpisë, epitelia e kafshëve, ushqimet, ilaçet, kërpudhat dhe bletët.
Alergeneve shkaktojnë teshtitjes, kollitjes, sytë e përlotur dhe simptoma të tjera sipas rrugës së hyrjes dhe llojin e alergjenit që tek personat kanë alergji.

Cfare e shkakton Alergjine

Njerëzit me alergji lindin në atë mënyrë, si pershembull disa njerëz lindin me flokë kafe ose me sy të gjelbër. Sidoqoftë, secili person ka një mënyrë të ndryshme për të reaguar ndaj alergeneve të njëjtë. Poleni, pluhuri ose alergjenet e tjera mund të shkaktojnë bllokim të hundës, kollitje, teshtitje dhe madje edhe marrje mendsh ose vështirësi në frymëmarrje.

Substancat përgjegjëse për reaksione alergjike quhen alergene.

Këto janë substanca që njihen si “të huaja” nga sistemet e imunitetit të personave që vuajnë nga alergjia dhe që, në të kundërt, paraqesin probleme shkaktare midis personave jo alergjikë.

A janë të zakonshme alergjitë?

Më shumë se 25% e popullsisë në vendet e industrializuara vuan nga një lloj alergjie e ndërmjetësuar IgE.

Për arsye që janë të paqarta, alergjia është jashtëzakonisht e zakonshme, dhe është parashikuar që numri i alergjive do të dyfishohet në dhjetë vjet. Studimet e fundit tregojnë se ndotja atmosferike është një nga shkaqet kryesore të rritjes së individëve alergjikë ndaj polenit, veçanërisht në qytetet e mëdha. Specialistët sugjerojnë gjithashtu faktorë të tjerë si rritja e konsumit të duhanit ose mungesa e ekspozimit ndaj mikrobeve gjatë foshnjërisë (teoria higjieniste që mbështet vaksinimin), të cilat gjithashtu kanë qenë vendimtare në rritjen e pacientëve alergjikë.

Studimet sugjerojnë gjithashtu se faktorët shkaktarë janë të lidhur me stilin e jetesës perëndimore, pasi që shumica e kohës shpenzohen në hapësira të mbyllura, lagështia nga ajri i kondicionuar favorizon rritjen e mykut, dhe shumë njerëz kanë kafshë shtëpiake.

Cfarë ndodh kur një alergjen hyn në trupin e një personi alergjik?

Sistemi imunitar i atij personi përgjigjet duke prodhuar sasi të madhe antitrupash të njohura si IgE. Ekspozimi ndaj alergjenit do të shkaktojë çlirimin e ndërmjetësve kimike (histamine) që prodhojnë simptomat tipike e një reaksion alergjik, të tilla si sytë e përlotur, acarimi i syve, skuqje të syve (konjuktivit), teshtimë, kongjestion i hundës, acarim hundës, sekretimi hundës (riniti), kollitja, marrja e frymës, dhëmbje në gjoks (astma).

Për çfarë janë njerëzit alergjikë?

Njerëzit mund të jenë alergjikë ndaj shumë gjërave, por shkaqet më të zakonshme janë poleni, kërpudhat, epitelia (nga kafshët shtëpiake), ilaçet, disa lloje ushqimesh dhe disa produkte për përdorim profesional, siç është latex.

Si mund ta kontrolloj alergjinë time?

Për të mbajtur nën kontroll një alergji duhet të:

  • Dije që je alergjik. Specialisti juaj për alergji do t’ju ndihmojë të diagnostikoni këtë.
  • Kufizoni sasinë e alergeneve në mjedisin tuaj duke marrë masa të thjeshta dhe ndiqni rekomandimet e duhura për parandalim.
  • Ndiqni trajtimin e rekomanduar nga specialistja e Klinikes Loloci. Ndiqni udhëzimet për ilaçe kur është e nevojshme. Klinika Alergologjike Loloci do të punojë me ju për të vendosur mbi ilaçin më të përshtatshëm dhe në cilat situata kërkohet.
Cilat teste përdoren për të përcaktuar nëse një alergji është e pranishme?

Dy metodat kryesore të përdorura në diagnostikimin e alergjisë janë testet “in vivo” dhe “in vitro”.

Metoda “in vitro” përfshin një test gjaku që zbulon imunoglobulinën E (antitrupat që ndërhyjnë në reaksionin alergjik) specifik për alergjen ose alergjenët që dyshohet se shkaktojnë alergji.

Një rënie e alergjenit të dyshuar është vendosur në lëkurën e pacientit, dhe një lancete përdoret për të ngjitur lëkurën mbi të cilën është depozituar pika. Nëse një reaksion alergjik zhvillohet, pacienti konsiderohet se reagon ndaj alergjenit, dhe kjo e fundit mund të jetë përgjegjëse për simptoma të caktuara.

A mund të gabohen alergjitë ndonjëherë për një ftohje?

Simptomat më të zakonshme të paraqitura nga një person me alergji janë: acarimi i hundës me mukozën te lengshme, teshtitjet dhe acarimi i syve.

Me një ftohje, simptomat më të shpeshta janë acarimi, teshtitja dhe sytë e perlotur. Përveç kësaj, ethet zakonisht paraqiten me ftohje.

Për të konfirmuar se një proces alergjik është i përfshirë dhe për të përcaktuar alergjen përgjegjës për problemin tuaj, ju duhet të vizitoni Kliniken Loloci.

A është alergjia e trashëgueshme?

Alergjia mund të jetë e trashëgueshme. Një predispozicion gjenetik ndaj alergjive ekziston në foshnjëri. Nëse të dy prindërit vuajnë nga alergjitë, rreziku i vuajtjes së alergjisë thuhet se është më shumë se 70% në krahasim me 50% kur vetëm njëri nga prindërit vuan nga alergjia. Sidoqoftë, individi duhet të ketë ekspozim ndaj faktorëve shkaktarë në mënyrë që të sensibilizohet. Simptomat mund të shfaqen në vitet e para të jetës, megjithëse ato më së shpeshti shfaqen pas moshës 5 vjeç dhe më rrallë pas moshës 60 vjeç.

A mund të kurohen alergjitë?
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, imunoterapia ose vaksinimi është trajtimi i vetëm që mund të ndryshojë rrjedhën natyrale të alergjive dhe të parandalojë zhvillimin e astmës tek pacientët me rinitit alergjik. Shumica e alergjive kanë një shkallë të lartë kurimi nëse merren masa për të shmangur ose zvogëluar ekspozimin ndaj alergjenit dhe ndiqet trajtimi specifik i duhur. Klinika Loloci do ju vije ne ndihme per tu kuruar nga alergjite.
A po shfaqen alergji të reja?
Po. Reagimet alergjike janë duke u parë që më parë ishin të rralla. Kjo është për shkak të futjes së materialeve të reja, të cilat nuk kishin përdorim më parë, në jetën e përditshme, të tilla si nikeli ose latex.
A mund të shfaqen alergjitë në çdo moshë?
Po, megjithëse ato zakonisht shfaqen në foshnjëri ose në moshën rreth 20 vjeç, kur alergjia paraqet virulencë më të madhe. Kjo gjithashtu varet nga lloji i alergjisë, pasi alergjitë ushqimore kryesisht prekin fëmijët dhe alergjitë në punë kryesisht shihen tek të rriturit.
Si mund të luftoj alergjinë?
Vizitoni Kliniken Alergologjike Dr. Gjustina Loloci për të bërë një diagnozë të saktë të alergjisë tuaj, ne do t’ju ndihmojme të merrni masa parandaluese të kontrollit mjedisor dhe të ndiqni trajtimin e duhur për llojin e alergjisë që keni.

Sapo dihet shkaku i alergjisë, ekzistojnë masa të ndryshme që mund të merren për të përmirësuar, lehtësuar dhe / ose parandaluar alergjinë sipas alergjenit përgjegjës.

Nga t'ia nis per te parandaluar alergjine?
Nëse jeni alergjik dhe keni simptoma çdo vit, për shembull kur të vijë pranvera, vizitoni Kliniken Alergologjike Dr. Gjustina Loloci para se të shfaqen simptomat e para. Ne do të fillojmë direkt me trajtimin e duhur, i cili do t’ju ndihmojë të parandaloni episodet e mundshme akute ose alergjinë tuaj që të bëhen kronike.
Perfitoni Deri ne

15%

Ulje ne viziten tuaj te pare dhe merni rekomandimin e duhur per shendetin tuaj

Klinika Loloci eshte vendi i duhur per sherimin nga alergjite

Sherbimet e departamentit te alergologjise te ofruara prane Klinikes Alergologjike Dr. Gjustina Loloci jane gjitheperfshirese te cilat cojne ne vendosjen e diagnozes dhe percaktimin e trajtimit mbajtes dhe perfundimin e semundjeve alergjike

Sherim i Aprovuar

Sugjeruar nga Spitalet dhe mjeket me te mire ne Shqiperi.

Semundjet alergjike kane ne baze reagimin e sistemit imunitar kundër substancave te cilat ai i konsideron të huaja dhe te rrezikshme. Keto substancat quhen alergene dhe perfshijne disa mikroorganizma qe jetojne ne ambientin e shtepise (akarienet), polenet qe ndodhen ne ajer disa prej tyre ne periudhen e pranveres, disa vazhdojne edhe ne vere dhe vjeshte, sporet e mykrave dhe epiteli i kafsheve.

Cdo dite per t’ju ndihmuar!

Kontaktoni me Dr. Loloci

Dr. Gjustina Loloci, mjeke Alergologe-Imunologe Klinike. Me eksperience 12 vjecare ne trajtimin e pacienteve alergjik me Imunoterapi Alergen Specifike.